Anticipatory breach. Відповіді на найактуальніші питання
17 Листопада, 2023
8
Досить часто трапляється так, що сторони уклали торговий контракт, і, не дочекавшись настання терміну виконання зобов’язання, одна зі сторін заявляє про неможливість або небажання виконувати свої зобов’язання за контрактом. Це і називається “anticipatory breach”. Звісно, це позбавляє невинну сторону істотної вигоди від контракту.
Намір розірвати договір повинен бути абсолютним, щоб його можна було кваліфікувати як дострокове порушення. Невинна сторона не може ґрунтуватися виключно на припущенні, що інша сторона не буде виконувати свої зобов’язання.
Наприклад, сторони уклали контракт на купівлю-продаж товару пшениці зі строком поставки до 31 січня 2023 року. Продавець, зрозумівши, що він не встигає поставити товар у цей строк, правомірно продовжив строк поставки до 8 лютого 2023 року (наприклад, скориставшись п. 10 проформи контракту GAFTA 48). У відповідь на це покупець 3 лютого 2023 повідомив про те, що таке продовження нібито не є законим та розірвав контракт.
При достроковому або передчасному порушенні контракту невинна сторона має право:
1. прийняти дострокове порушення, розірвати контракт та вимагати відшкодування збитків;
2. продовжити виконання контракту, дочекатися порушення і тільки потім звертатися до суду.
Враховуючи характер дострокового порушення контракту, невинна сторона потенційно може вимагати відшкодування збитків. В проформах контрактів GAFTA та FOSFA це буде різниця між ціною контракту і ринковою вартістю товару в термін, встановлений в контракті. А також всі інші прямі збитки, які виникають з такого порушення.
Невинна сторона зобов’язана докласти всіх зусиль для зменшення власних збитків, якщо хоче вимагати їх відшкодування в суді. Наприклад, якщо покупець достроково порушив контракт, продавець повинен продати товар третій особі.
Тут важливо підкреслити, що при оцінці права на відшкодування збитків суд розглядатиме, чи змогла б невинна сторона фактично виконати свої зобов’язання за контрактом.
Яка різниця між достроковим і фактичним порушенням договору?
Дострокове порушення має місце тоді, коли одна зі сторін, з якою укладено контракт, словами чи поведінкою показує, що не має наміру виконувати свої зобов’язання за контрактом до настання терміну виконання зобов’язання.
Фактичне порушення контракту має місце, коли інша сторона не виконує своїх договірних зобов’язань у строк, визначений в контракті.
Варто згадати і про переваги такого дострокового або передчасного порушення контракту.
Це допомагає заощадити час і потенційно може зменшити втрати невинної сторони.
І навпаки, оголошуючи про дострокове порушення самостійно, ви даєте іншій стороні можливість зменшити свої збитки.
Однак якщо вам здається, що ваш контрагент має намір достроково порушити контракт, перед тим як оголосити його в дефолт, потрібно детально проаналізувати, чи це реально “anticipatory breach”. У разі якщо це тільки ваше припущення і ви оголосили його в дефолт, у відповідь ви можете самі опинитися в дефолті.
А у разі якщо у вас є певні сумніви стосовно того чи розцінювати певні дії вашого контрагента як “anticipatory breach” – команда професіоналів Interlegal завжди готова надати всебічну юридичну допомогу. Звертайтесь до нас.