До уваги власників іноземних компаній: ДПС встановлює контролерів КІК, які вчасно не виконали свої обов’язки
11 Грудня, 2024
78
Нагадуємо, що з 2022 року податкові резиденти України – власники іноземних компаній – зобов’язані подавати повідомлення та звіти про них як КІК, особисті декларації про майно та доходи, а також сплачувати податки з доходу компанії в Україні в певних випадках.
1 травня завершилася перша кампанія з подачі звітів КІК за 2022-2023 роки. ДПС повідомила, що за період з 01.01.2022 по 01.09.2024 контролюючим органом отримано 16 917 повідомлень про КІК, 21 817 повних звітів про КІК та 10 354 звітів за скороченою формою, з них після граничних термінів подано понад 2 тисячі звітів.
Податковим кодексом України передбачені штрафні санкції за порушення правил КІК. Однак 1 липня вступив в силу закон 3706-IX, який уточнив відповідальність за порушення правил КІК протягом воєнного стану. Так, з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, до платників податків не застосовуються штрафні санкції за неподання та несвоєчасне подання контролюючою особою звіту про КІК.
ДПС уточнила, що ця норма передбачає лише відтермінування штрафних санкцій. Фактично порушення фіксуються контролюючим органом, а штрафні санкції можуть бути накладені через шість місяців після завершення воєнного стану. 18 жовтня 2024 року Мінфін офіційно підтвердив позицію ДПС щодо застосування штрафних санкцій за порушення, пов’язані з КІК. Спільна позиція ДПС та Мінфіну полягає у тому, що штрафи за порушення будуть застосовані через шість місяців після завершення воєнного стану. Це стосується всіх порушень по КІК, які могли відбутися з 2022 року, коли почав діяти воєнний стан.
Для виявлення таких осіб ДПС застосовує комплексний підхід, який включає:
- аналіз дисципліни звітування (неподання повідомлень, своєчасності подання та неподання звітів про КІК), повноти та достовірності відображення інформації у звітах про КІК;
- аналіз інформації та показників фінансової звітності, аудиторських висновків, документації з ТЦ, первинних документів КІК;
- аналіз відкритих джерел інформації, ЗМІ, міжнародних баз даних, OSINT, повідомлень від уповноважених органів;
- опрацювання інформації отриманої через обмін з іноземними компетентними органами та в результаті автоматичного обміну СRS, тощо.
Зважаючи на початок дії міжнародного обміну інформацією за стандартами CRS, кількість виявлених незадекларованих іноземних компаній буде зростати.
Наша практика показує, що ДПС умовно поділили контролерів КІК на три групи.
- Перша група – це контролери, які вчасно відзвітували по КІК та податковий орган не має до них питань з приводу заповнення звітності по КІК.
- Друга група – це контролери, які вчасно відзвітували по КІК, але, на думку ДПС, подана звітність має недоліки в оформленні. Контролюючий орган звертається до таких осіб за уточненням звітів по КІК.
- Третя група – це контролери, які були виявлені ДПС як особи, які не виконали свій обов’язок із звітування по КІК. Такі особи отримують від контролюючого органу запити про надання пояснень щодо причин неподання звітності по КІК.
Таким чином, усім контролерам КІК важливо зосередитись на дотриманні правил і своєчасному поданні звітів по КІК.
Команда Interlegal надає своїм клієнтам наступні послуги:
- Консультування з питань КІК, визначення контролерів КІК, аналіз підстав для звільнення КІК від оподаткування;
- Підготовка та подання повних та скорочених звітів про КІК;
- Підготовка та подання повідомлень про набуття або втрату контролю над КІК.