Interlegal проконсультували клієнта щодо контракту укладеного неуповноваженою особою
9 Жовтня, 2023
12
До Interlegal звернувся Клієнт з проханням проаналізувати наслідки укладення контракту неуповноваженою особою. Спеціалісти нашої команди підготували юридичний висновок та надали відповідні коментарі та рекомендації.
Представником клієнта було укладено та підписано договір на постачання товару. Невдовзі цей співробітник покинув займану посаду та не повідомив своєму наступнику про цей договір.
Інша сторона почала вимагати виконання контракту, але позиція Клієнта полягала в тому, що вказаний договір не було підписано безпосередньо керівником організації, внаслідок чого договір не вважається укладеним.
В англійському праві підписання контракту особою, яка не уповноважена представляти сторону, може мати юридичні наслідки для дійсності та здійсненності контракту. Правові принципи, що регулюють такі ситуації, включають доктрину агентності та правила щодо повноважень окремих осіб укладати контракти від імені інших.
Як правило, компанія, що підписала договір, повністю зобов’язана виконати контракт, незалежно від того, чи був він підписаний директором або секретарем. Відповідно до англійського законодавства існує декілька видів повноважень, які співробітник може мати для виконання зобов’язань перед компанією, в якій він або вона працює: фактичні та уявні повноваження. За наявності у підписанта одного із видів повноважень договір вважається дійсним, підписаним від імені юридичної особи. Рідко коли співробітник, який сумлінно діє від імені компанії, не потрапляє хоча б в одну з цих категорій. Довести протилежне дуже складно, і шансів на успіх небагато.
Відповідно до справи «Фріман і Лок’єр проти Бакхерст Парк Пропертіс (Мангал) Лтд» [1967], договір вважався дійсним, незважаючи на те, що він був підписаний неавторизованою стороною компанії, і в результаті компанія-відповідач несла відповідальність за сплату гонорарів на користь позивача.
Однак, варто приділити увагу випадку, коли своїми діями сторона може «ратифікувати» договір, що було підписано неуповноваженою особою. Згодом з’ясувалося, що Клієнт прийняв частину товарів за даним договором, тим самим «ратифікувавши» його. Тобто він прийняв цей контракт та його умови своїми прямими діями.
Над консультацією працювали партнер компанії Олексій Ремесло та молодший юрист Лариса Каракач.