Конвенція ООН Про Міжнародні Наслідки купівлі-продажу суден у судовому порядку – вже скоро
3 Лютого, 2023
3
Нещодавно ГенАсамблея ООН прийняла «Пекінську конвенцію про судовий продаж суден». Що в цьому цікавого, і які наслідки для бізнесу — читайте у нашому аналітичному огляді.
Коротка передісторія
Відомо, що судові органи багатьох країн мають повноваження здійснювати продаж судна для задоволення позову проти такого судна або його судновласника, та як правило, це здійснюється в рамках процедури примусового стягнення застави на судно або морської застави. У більшості юрисдикцій продаж судна в судовому порядку має юридичний ефект передачі «чистого титулу» покупцеві, таким чином скасовуючи всі права та інтереси, які раніше були пов’язані з судном, включаючи іпотеку та морські застави. Проте правові наслідки іноземних судових продажів відрізняються, і є навіть приклади юрисдикцій, які не визнають правових наслідків судового продажу, проведеного в іншій державі.
Пекінська Конвенція. У чому її особливості та головна мета?
Очікується, що Конвенція забезпечить правовий захист покупців суден, проданих у судовому порядку і захистить інтереси як судновласників, так і кредиторів. Це робиться в першу чергу для того, щоб встановити єдині правила, згідно з якими чисте право власності, придбане покупцем на судно, визнаватиметься на міжнародному рівні, при цьому вимагаючи, щоб свідоцтво про продаж видавалося лише за дотримання певних гарантій, включаючи повідомлення судновласника, кредиторів та інших осіб. Загалом, судовий продаж, здійснений в одній державі-учасниці повинен мати такий самий ефект у кожній іншій державі-учасниці.
Такі гарантії повинні позитивно вплинути на ціну, отриману під час судового продажу суден, як на користь судновласників, так і кредиторів, включаючи утримувача застави.
При цьому звертаємо увагу, що Конвенція стосується лише наслідків судових продажів, а отже, самі правила судового продажу суден залишаються прерогативою національного законодавства.
Чи встановлює Конвенція якісь додаткові правила чи вимоги?
Крім вищезазначеного, Конвенція передбачає такі додаткові наслідки введення в дію судового продажу:
1. Обов’язкове виключення судна з суднового реєстру або перенесення існуючої реєстрації на вимогу покупця;
2. Заборона арешту судна за вимогою (клеймом), що випливає з права або інтересу, що існували стосовно цього судна раніше, і
3. Надання виключної юрисдикції державі, де здійснювався судовий продаж, щодо розгляду оскарження такого продажу.
Що ще цікавого?
Конвенція також передбачає практичні механізми захисту прав сторін, зацікавлених у судні, шляхом видачі двох документів – повідомлення про судовий продаж і свідоцтва про судовий продаж. Також буде створено онлайн-реєстр цих документів, до якого має вільний доступ будь-яка зацікавлена особа чи організація, тоді як Міжнародна морська організація (IMO) діятиме як депозитраій таких повідомлень і сертифікатів.
То ж кредитори суден-боржників, зокрема заставодержаиелі, також матимуть більше гарантій захисту своїх прав.
Коли та за яких обставин Конвенція набуде чинності?
На даний момент Конвенція вже ухвалена Генеральною Асамблеєю ООН, тож заплановано, що церемонію підписання буде проведено у 2023 році у Пекіні «як тільки це можливо». Подальша доля Конвенції буде залежати від ратифікації, прийняття або схвалення державами, які її підписали, і відкрита для приєднання будь-якою державою, що не є її підписантом. Конвенція набуде чинності через 180 днів після здачі на зберігання третьої ратифікаційної грамоти, документа про прийняття, схвалення або приєднання.
Ми сподіваємося, що прийняття Пекінської Конвенції покращить процес придбання суден на аукціонах, що проводяться за рішеннями суду, зробить його безпечнішим. Тим часом, команда Interlegal завжди готова надати кваліфіковану юридичну допомогу вашому бізнесу, і допомогти розібратись в тонкощах його міжнародного регулювання.