Монополія ДП «АМПУ» незаконна, як й ставки санітарного збору
18 Листопада, 2022
4
До Interlegal звернувся Клієнт – компанія, яка займається наданням послуг в галузі обробки різного виду відходів.
Клієнт мав усі необхідні ресурси для того, щоб здійснювати збір та обробку відходів з суден у морських портах України, в тому числі ліцензію. Однак він не міг розпочати цю діяльність через створену ДП «АМПУ» монополію на дані послуги на рівні підзаконного нормативно-правового акту.
При аналізі ситуації юристи Interlegal попередньо дійшли двох ключових висновків:
– про незаконність монополії ДП «АМПУ» на ринку приймання з торгових суден різного виду відходів;
– про незаконність ставок санітарного збору, на підставі яких ДП «АМПУ» формувало вартість цієї монополізованої послуги.
Стосовно першого висновку пропонуємо вам перейти за посиланням на нашу новину, де описано, як ми відкрили ринок за допомогою Державної регуляторної служби України. Слід зазначити, що рішення Державної регуляторної служби України №32 залишило чинним й Міністерство економіки України.
Посилання на рішення Державної регуляторної служби України: https://www.drs.gov.ua/wp-content/uploads/2021/05/rishennya-32_na-sajt.docx
Interlegal вдячна Державній регуляторній службі України за професіоналізм та спрямовану компетентність.
Водночас нам та Клієнту було очевидно, що одного відкриття ринку замало.
Потрібно ще призвести до конкурентних правил ціноутворення у цій сфері, оскільки за відкритому ринку (за загальним правилом) неспроможна існувати державного регулювання цін, і тарифів.
У зв’язку з чим було ухвалено рішення звернутись до суду з позовом про незаконність ставок санітарного збору.
Позов було подано до Міністерства інфраструктури України за участю третіх осіб: Адміністрації морських портів України (ДП «АМПУ») та Державної регуляторної служби України.
У ході судового процесу, серед іншого, було досліджено, що послуги, які полягають у прийнятті та утилізації відходів з морських суден, можуть надаватись також приватними компаніями на умовах відкритої конкуренції.
Команда Interlegal довела, що ставки санітарного збору є незаконними.
Ключове завдання, яке полягає у тому, що з відритому ринку неспроможна існувати державного регулювання цін, було успішно досягнуто.
Внаслідок роботи Interlegal Клієнт отримає можливість вільно здійснювати діяльність в галузі оперування судновими відходами третіх осіб без будь-якого незаконного втручання з боку ДП «АМПУ», виключно та лише на підставі принципів відкритої конкуренції.
Ціноутворення в галузі прийому відходів з торгових судів аналогічно має формуватись за конкурентним принципом.
Участь держави в особі ДП «АМПУ» чи державних інституцій має полягати лише у контролі обов’язкової здачі відходів з суден з метою недопущення забруднення навколишнього середовища.
Робимо разом економіку України вільніше!
Над справою працювали адвокати Микита Кочерба та Дмитро Очколяс під керівництвом асоційованого партнера Карини Горової.