ОПОДАТКУВАННЯ ФРАХТУ
3 Лютого, 2023
10
Уявить ситуацію, коли доходи від оподаткування фрахту виплачуються резидентом на користь нерезидента. Тоді у резидентів виникає одне із основних питань: як оподатковувати вищеописані операції та що варто враховувати.
Питання оподаткування фрахту та його відмежування від інших подібних виплат (зокрема виплат при транспортно-експедиторській діяльності) завжди залишається актуальним і неоднозначним для експедиторів, перевізників
Спеціалісти Interlegal декілька років тому аналізували питання оподаткування доходів нерезидентів за договорами організації транспортування, в тому числі сплату податку на репатріацію та податку на фрахт.
В результаті аналізу наданих документів клієнта, встановлено, що укладений договір між резидентом України та кіпрською компанією-нерезидентом фактично має ознаки договору транспортного експедирування. Зокрема, предметом договору є надання комплексу послуг по організації та забезпеченню транспортування. При цьому безпосереднє транспортування барж може здійснюватися третіми особами.
Окрім цього, за аналізованим договором обов’язок кіпрської компанії як виконавця полягав у:
– фрахтуванні буксиру для транспортування,
– призначенні агентів в портах
– проведенні підготовки барж.
Водночас, виконавець не мав обов’язку здійснити перевезення, що є передумовою для розгляду можливості нарахування фрахту.
Власну позицію щодо питання відмежування фрахту від виплат за надані послуги висловив Касаційний адміністративний суд Верховного суду у постанові від 05.08.2022 в рамках справи №640/8574/19.
Українське товариство оскаржувало рішення податкового органу про донарахування йому 201?671 гривень. На думку податкового органу, товариство неправильно оподаткувало дохід нерезидента-контрагента за транспортно-експедиційним договором.
Верховний суд роз’яснив відмінності між фрахтом та виплатами за цим договором.
Податковий кодекс України визначає фрахт як винагороду (компенсацію), що сплачується, в тому числі за договорами перевезення, найму судна. При сплаті резидентом на користь нерезиденту суми фрахту з неї утримується податок за ставкою 6%.
Водночас виплати за транспортно-експедиційним договором мають іншу природу і не є фрахтом. Такі виплати не мають місце в договорах перевезення, найму судна.
Якщо таку виплату отримує нерезидент, то вона оподатковується за ставкою 15% як інший дохід нерезидента в Україні.
Верховний суд акцентує увагу на обов’язковій перевірці та визначенні того, що дохід нерезидента отримується в Україні. Так, при розгляді справи №640/8574/19 суд першої та апеляційної інстанції не надали оцінку того, на якій території здійснювалася господарська діяльність позивача. Також суди попередніх інстанцій не врахували маршрути переміщення та місцезнаходження пунктів відправлення.
На думку Верховного суду, оцінка та визначення території господарської діяльності при виконанні вказаних договорів є передумовою для застосування пункту 4 статті 141 Податкового кодексу України.
Таким чином, фрахт та виплати за договором мають різну правову природу. Фрахт виникає в договорах перевезення або в договорах найму/піднайму судна.
Не вважається фрахтом виплата за договором, що здійснюється на користь експедитора. При визначенні необхідності оподаткування виплат нерезидентів варто звертати увагу на територію, де здійснювалася діяльність для визначення країни-джерела походження доходу нерезидента.
Interlegal вже більше 26 років надають правове супроводження діяльності по транспортному експедируванню та перевезенню, в тому числі з питань оподаткування таких операцій. Звертайтесь до наших спеціалістів за консультацією .