24/7

Welcome to the jungle або що може піти не так в Україні?

15 февраля 2021 г.: ru 4 en 412 февраля 2021 г.: ru 3 en 22 марта 2021 г.: ru 1 en 2 всего: 13512.02.21

We've got fun 'n' games 

We got everything you want 

Здається, що Guns N' Roses написали вічний сингл як раз для іллюстрації проблемних кейсів, з якими зустрічаються міжнародні інвестори в Україні.  

За останнє десятиліття Україна стала привабливим оазисом для пошуку IT-розробників в багатьох світових проектах. Як юристи, які супроводжують проблемні справи, ми щодня зустрічаємось із наслідками недостатної уваги замовників до елементарних правил поведінки під час вибору аутсорс-компанії. 

Томи ми спробували систематизувати всі можливі проблеми та виділити їх в три основних тригери з приводу того, що може трапитися в Україні, якщо Ви шукаєте «робочі руки» в нашій країні. 

Спочатку маємо застерегти, що не ставимо на меті гребти проти вітру та поливати брудом поляну, на якій живемо, оскільки не маємо жодного морального права прирівнювати всіх під один гребінець, а тим паче, знаємо достатньо багато прикладів професійних та порядних людей в сфері розробки, які базуються на території України. Таким чином, наша стаття ставить на меті лише повідомити, що у вказаному питанні замовнику варто перевіряти своїх контрагентів, як і в будь-якому іншому випадку, оскільки правила джунглів можуть бути доволі жорстокими, якщо Ви будете легковажними.  

Тепер до справи: 

1) Перевіряйте Ваших контрагентівЯкби Ви знали, які великі очі від здивування були в нас, коли ми побачили, що один міжнародний інвестор заплатив більше двох мільйонів доларів за розробку програмного продукту компанії, яка фактично не була створена відповідно до законодавства України (та і припускаємо, що і до законодавства будь-якої країни світу).  

Чи потрібно говорити, що послуги не були виконані належним чином і для успішного повернення таких коштів нам доводиться застосовувати найтонші юридичні техніки в Україні 

Тому, обираючи підрядників в Україні ми радимо детально звертати увагу на наступні обставини: 

на правовий статус фірми-стартапа – в якій формі зареєстрована юридична особа та чи не існує вона лише в LinkedIn 

належність банківських реквізитів у рахунку на оплату послуг контрагенту;  

реальну компетенцію працівників, яких ви берете на out staff – чи не оплачуєте Ви послуги команди з junior developer`ів за ціною senior`ів та чи не доведеться потім наймати останніх для порятунку інвестицій; 

наявність майна, реальність бенефіціарів та взагалі ділової репутації в Україні. 

 2) Формуйте такий договір, який вийде застосувати в Україні. Інша наша справа пов’язана з тим, що між замовником та виконавцем був укладений контракт на розробку програмного забезпечення, який регулювався правом штату Нью-Йорк. Коли до нас звернувся Клієнт (замовник) із запитом стосовно того, що виконавець в Україні не виконав свої зобов’язання, ми зрозуміли, що буде дуже непросто. Ми можемо допустити, що Клієнт піде до суду в Нью-Йорку, виграє там справу, але потім потрібно буде визнавати вказане рішення на території України та сподіватися, що боржник має хоч якісь активи, за допомогою яких вдасться хоч на половину задовольнити вимоги Клієнта.  

Окрім того, враховуючи відмінності законодавства двох країн, рішення американського суду може залишитись невиконаним взагалі, а витрачені грошові кошти не компенсуються.  

Задля уникнення таких дорогих та довгих «американських гірок» просимо враховувати, що Ваш договір на розроблення програмного забезпечення, якщо воно буде фактично розроблятися в Україні, має відповідати правовим та бізнесовим реаліям, які існують саме в Україні. 

3) Звертайте увагу на фактичне розміщення залізаНа жаль, Україна все ще не позбавлена випадків неправомірного тиску зі сторони правоохоронних органів чи відвертого рейдерства.  

На практиці це означає випадки, коли замовник ризикує фактичним зникненням інформації разом із серверами, які знаходяться на території України. Мається на увазі, що Ваші розробники можуть бути порядними людьми та мати на меті реалізацію всіх своїх зобов’язань, проте обшук на території офісу, де знаходяться їхні сервера, може призвести до повної втрати всіх добрих намірів. 

Підставами для таких обшуків може бути як заборгованість перед податковими органами, так і наявність недобросовісних контрагентів, тощо.  

Як уникнути таких випадків – дивіться пункт 1 та перевіряйте ваших контрагентів. 

Повторно наголошуємо, що попередній комплаєнс може вирішити більшість питань, оскільки юридична перевірка має включати в себе перевірку податкових обов’язків, наявність кримінальних проваджень чи будь-яких проблемних питань, які можуть вказати на потенційні ризики. 

Замість висновку: 

В Україні є дійсно все, що потрібно Замовнику – якісна, професійна трудова сила за адекватну ціну, проте врахуйте, що вказані алмази Ви маєте шукати в джунглях. Тому ми закликаємо інвестувати в український ринок, але просимо пам’ятати основний закон джунглів: «Кожний сам за себе» і довірі тут не місце! 

Провідний юрист Андрій Кафтанов, юрист Тарас Драган

 

Авторы: