Скасування 2% податку та інші нововведення Закону №3219-Х
21 Серпня, 2023
12
30 червня 2023 року Верховна Рада України прийняла Закон № 3219-X, який містить зміни до податкового законодавства України. Його положення привернули увагу більшості підприємців та викликали широке обговорення в суспільстві.
Пропонуємо вам ознайомитися з окремими ключовими змінами законопроєкту.
Скасування пільгового режиму оподаткування за 2% ставкою.
Закон №3219-X передбачає повернення з 1 серпня 2023 року бізнесу на довоєнну та всім звичну систему оподаткування: платники єдиного податку третьої групи сплачуватимуть єдиний податок за ставкою 5% (або 3%), а платники, що перебувають на загальній системі оподаткування, повертаються до сплати податку на прибутку підприємств.
Оскільки така зміна законодавства є достатньо суттєвою, то в проаналізованому законі також передбачаються правила переходу платниками податків на їх попередню систему оподаткування. Звернемо увагу деякі з них:
– платники єдиного податку третьої групи з 1 серпня вважаються такими, що автоматично перейшли на спрощену систему оподаткування;
– платники, що перебували на загальній системі оподаткування, повертаються на сплату податку на прибуток підприємств з 1 серпня;
– платники податку на прибуток підприємств зобов’язані скласти та подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за весь 2023 звітний рік (а не тільки за період з 01 серпня до 31 грудня). Однак база податку на прибуток підприємств визначатиметься лише за результатами діяльності з 01 серпня до 31 грудня;
– залежно від розміру річного доходу платника податку на прибуток підприємств за 2022 рік визначається звітний період за 2023 рік (річний або квартальний). Якщо розмір річного доходу у 2022 році не перевищував 40 млн. грн., то звітний період за 2023 для платника податку складатиме календарний рік. Якщо ж розмір доходу в 2022 році перевищував вказану суму, то звітний період – квартал;
– при розрахунку бази оподаткування за 2023 рік варто враховувати певні особливості, які містить Закон №3219-X (щодо врахування витрат в операціях з борговими зобов’язаннями перед нерезидентами, врахування як витрат виплачених роялті, інше).
Розширення підстав для проведення позапланових перевірок.
Змінено перелік підстав для проведення документальних позапланових перевірок. З 01 серпня 2023 року такі перевірки можуть бути проведені виключно:
– за зверненням платника податків;
– при отримані податкової інформації стосовно порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України та/або з питань оподаткування нерезидентів, які здійснюють свою діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, порушення податкового законодавства при здійсненні діяльності у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес) або при наданні фінансових або платіжних послуг;
– в рамках контролю за трансферним ціноутворенням;
– при отримані податкової інформації, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.
Окрім цього, документальні та фактичні перевірки під час дії воєнного стану можуть бути проведені виключно за наявності безпечних умов для проведення (безпечний доступ або допуск до місця провадження діяльності та до звітних облікових документів щодо діяльності платника податків, інше).
З огляду на вищевикладене, з 01 серпня для українського бізнесу змінилися правила гри в частині оподаткування їх діяльності, які варто враховувати як при плануванні власної діяльності на наступні 5 місяців, так і при підготовці до подальшого звітування за 2023 рік.