Вирішили змінити довірчого власника у трасті? Пам’ятайте про АМКУ!
12 Березня, 2025
39

Трасти – гнучкий інструмент для структурування і захисту активів, але при його використанні доводиться зважати на деякі важливі вимоги антимонопольного законодавства. Ключовою серед них є необхідність отримати дозвіл Антимонопольного комітету України (АМКУ) на здійснення певних корпоративних змін в трасті. Один з наших Клієнтів звернувся до команди Corporate and Taxes із запитом на консультацію з цього питання.
Кілька років тому Клієнт передав більшу частину свого українського та іноземного бізнесу створеному ним дискреційному трасту, а нещодавно виникла потреба змінити довірчого власника. Окрім порядку та наслідків зміни довірчого власника, його цікавило, чи є ця угода концентрацією та чи потрібен для неї дозвіл АМКУ.
Що таке траст і як він працює?
Траст – це система відносин, за якою майно, що належить засновнику, передається у володіння та розпорядження довірчому власнику. Той, у свою чергу, управляє цим майном в інтересах бенефіціара (вигодонабувача) трасту, накопичує та виплачує прибуток на його користь.
Дискреційний траст – окремий вид трасту, що має свою специфіку.
Ключові особливості дискреційного трасту:
- Довірчий власник має широкі повноваження з управління майном, укладання угод, розпорядження прибутком трасту.
- Засновник та бенефіціар не мають на довірчого власника жодного впливу.
- Від зміни довірчого власника може залежати контроль над активами.
Через цю особливість зміна довірчого власника трасту може підпадати під визначення економічної концентрації.
Зміна довірчого власника = концентрація?
Українське конкурентне законодавство виділяє кілька форм концентрації. Однією з них є придбання або одержання в управління акцій або часток в інших компаніях, що забезпечує досягнення чи перевищення 25 або 50% голосів у вищому органі управління таких компаній. Таким чином, враховуючи специфіку дискреційного трасту, зміна його довірчого власника також визнається концентрацією.
Чи потрібен дозвіл АМКУ?
Дозвіл АМКУ на концентрацію необхідний тільки тоді, коли угода перевищує порогові показники учасників концентрації. При їх розрахунку враховуються не лише самі безпосередні учасники угоди, а й група компаній відповідного учасника (тобто усі компанії, пов’язані із ним відносинами контролю).
При перевищенні порогових показників здійснення концентрації (у випадку нашого Клієнта – шляхом зміни довірчого власника) без дозволу АМКУ тягне за собою величезний штраф для учасників концентрації.
Як ми допомогли клієнту?
Команда Corporate and Taxes підійшла до аналізу питання Клієнта комплексно:
- Визначили учасників концентрації та групу підконтрольних компаній кожного;
- Рзрахували вартість активів та виручки кожної групи;
- Визначили, чи були перевищені порогові показники та чи є необхідність отримувати дозвіл від АМКУ;
- Надали Клієнту аналіз оцінки ризиків наслідків зміни довірчого власника і рекомендації щодо подальших дій.
Над цим проєктом працювала команда Interlegal у складі провідного юриста Дмитра Бондаря, юриста Ігоря Данилюка та молодшої юристки Олександри Савєльєвої під загальним керівництвом партнерки Ірини Воєводіної.
Потрібна фахова юридична порада щодо управління активами?
Interlegal проконсультує Вас з будь-яких питань антимонопольного законодавства та проаналізує необхідність отримання дозволів органів АМКУ в ході придбання корпоративних прав та активів.
За деталями звертайтеся до провідного юриста Corporate and Taxes Дмитра Бондаря.