24/7

А Ви вже налагодили бізнес-процеси своєї компанії у Польщі?

18 октября 2023 г.: ru 2 en 325 октября 2023 г.: ru 2 en 112 октября 2023 г.: ru 1 en 2 всего: 21403.10.23

З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну все більш актуальним стає питання релокації українського бізнесу в інші держави. Республіка Польща – одна з найпопулярніших країни для ведення бізнесу.

У цій статті ми розберемо основні питання, яким потрібно приділити увагу при налагодженні бізнесу у Польщі.

Чому Польща?

1 . Польща є членом Європейського Союзу, що значно спрощує співпрацю з європейськими компаніями та розвиток бізнесу у Європі.

2. Зручна логістична локація в центрі Європи, звідки зручно добиратися як в Україну, так і в країни Західної Європи. Крім того, такі порти Польщі, як Гданськ та Гдиня, активно використовуються для перевезення вантажу морським шляхом з різних країн до України.

3. Схожість українців та поляків. Наші країни мають однакові принципи та схожий менталітет, що дозволяє краще розуміти один одного.

Водночас, при релокації потрібно розуміти усі особливості та нюанси ведення бізнесу у Польщі (як і у будь-якій іншій країні), щоб отримувати прибуток, а не додаткові проблеми.

Вид діяльності: особливі вимоги та звичаї для ведення діяльності певного виду.

Найчастіше наші клієнти відкривають у Польщі компанії, які займаються торгівлею, перевезеннями, транспортно-експедиторською діяльністю.

Ці види діяльності, загалом, є міжнародними, тому складається враження, що не повинно бути великої різниці між діяльністю у Польщі та Україні. Адже, торгівля у Польщі не має суттєво відрізнятися від торгівлі в Україні.

Це ж саме стосується і міжнародних перевезень чи експедирування вантажів у портах. Більшою мірою це правда, однак не варто забувати, що законодавство і навіть звичаї вносять свої корективи.

Тому перед початком діяльності потрібно визначити:

       1. Якими правовими актами регулюється Ваша діяльність та які особливості такого регулювання? Можливо у діяльності використовуються типові договори чи загальні положення. Наприклад, експедитори Польщі найчастіше використовують Polish General Forwarding Rules від 2010 року.
       2. Чи вимагає Ваша діяльність ліцензування/отримання додаткових дозволів?
       3. Чи буде працювати компанія тільки на польський та європейський ринок, чи і за межами ЄС?
       4. Які особливості торгівлі чи перевезення конкретного виду товару/вантажу?
       5. Чи необхідно страхувати відповідальність перед третіми особами як перевізник/ експедитор (для транспортних компаній)?

Відповіді на ці питання дозволять вести господарську діяльність у Польщі безпечно. Крім того, це допоможе підгодовувати договірну базу, яка буде захищати Ваші інтереси відповідно до законодавства Польщі.

Найм працівників: трудове законодавство.

Питання працевлаштування завжди важливе при налагодженні роботи у новій юрисдикції.

На практиці у Польщі використовуються таки інструменти для оформлення працівників:

       1. Umowа o prac? (Трудовий договір);
       2. Umowa zlecenie (Договір доручення з фізичною особою);
       3. Umowa o dzie?o (Договір підряду з фізичною особою);
       4. Umowa B2B (Договір послуг/підряду з фізичною особою-підприємцем).

Найнадійнішим способом залучення працівників, як і в Україні, залишається трудовий договір. Саме трудовий договір не викликає додаткових питань у контролюючих органів та підтверджує реальність бізнесу.

Водночас не завжди доцільно з усіма працівниками укладати трудовий договір, можна розглянути й інші варіанти.

Крім того, у Польщі існують особливі вимоги при наймі іноземних працівників.

Так, іноземець має право працювати у Польщі, якщо:

       -. Він перебуває у Польщі на законних підставах;
       -. Має відповідний дозвіл на працевлаштування, або посвідку на постійне проживання, або карту поляка. Дозвіл на працевлаштування надається тільки за заявою роботодавця.

Крім того, польській компанії потрібно пам’ятати про обов’язкові збори на соціальне страхування (ZUS), які вона повинна сплачувати за кожного працівника.

Банківський контроль: ризик блокування рахунків.

Наразі офіційні органи Польщі, співпрацюючи з польським банківським сектором, активно перевіряють діяльність польських компаній щодо дотримання фінансового, податкового та трудового законодавства. Результатом таких перевірок може бути, зокрема, блокування рахунків компанії в польських банках та фактична неможливість вести бізнес.

Польські банки здійснюють первинний фінансовий моніторинг та досить часто звертаються до інших інстанцій, коли у них виникають сумніви у законності операцій. У свою чергу, податкова служба чи прокуратура може арештувати рахунки компанії.

Причини блокування рахунків:

       -. Малий статутний капітал при великих оборотах;
       -. Відсутність офіційних працівників;
       -. Відсутність належних дозволів та ліцензій;
       -. Неправильне ведення бухгалтерського та податкового обліку;
       -. Неправильна комунікація з банком.

Як зменшити ризик блокування рахунків:

       -. Здійснювати діяльність відповідно до законодавства Польщі;
       -. Вчасно та правильно подавати звітність до контролюючих органів;
       -. Офіційно наймати працівників компанії;
       -. Вчасно залучати юристів. Зокрема, не відповідайте на запити банків без залучення юристів. Так, одна незрозуміла банку відповідь може стати підставою для ініціювання перевірки та блокування коштів на рахунках на строк від декількох місяців до декількох років.

Підсумовуючи, вести бізнес у Польщі легко та потрібно, однак завжди є особливості та нюанси, які потрібно враховувати, щоб бізнес був успішним та не приносив зайвого клопоту.

В свою чергу, Interlegal у співпраці із асоційованим офісом в Польщі для захисту Вашого бізнесу готові здійснить комплаєнс Вашої польської компанії та за необхідності привести усі бізнес-процеси у відповідність до законодавства.

Автор: