24/7

Certificate is final as to quality...

20 декабря 2023 г.: ru 4 en 219 января : ru 1 en 12 февраля : ru 1 en 1 всего: 11813.12.23

Таке формулювання нерідко зустрічається у торгових контрактах. У цій статті ми розглянемо, якою є реальна сутність такого положення.

На практиці це означає, що сертифікат є остаточним і обов’язковим для відносин між Продавцем і Покупцем щодо якості товару. Виключення – якщо сертифікат є підробкою (що довести дуже важко) або якщо тестування товару на якість провели в інший спосіб, ніж узгоджений сторонами (треба уточнити фактичний зміст).

Практичні наслідки такого положення:

        1. Жодні інші докази якості взагалі не можуть розглядатися, щоб показати, що товар не відповідає контрактній якості (навіть якщо товари перевіряються після прибуття та виявляються невідповідними за якістю).
        2. Після того, як сертифікат видається, він стає остаточним, і
        3. Навіть якщо той самий інспектор повторно перевіряє товари та отримує інший результат або визнає, що зробив помилку, і повторно видає сертифікат, оригінал залишається в силі.

Таким чином Продавець намагається уникнути потенційних спорів щодо якості товару та відповідної неоплати з боку Покупця, небажаних знижок та інших наслідків.

Але, як вбачається з вищенаведеного, таке положення контракту може негативно вплинути і на самого Продавця, оскільки фактично перманентно закріплює результати дослідження якості товару.

Те саме буде справедливо відзначити і щодо Покупця, який, погоджуючись на включення такого положення, врешті втрачає можливість оскаржити якість товару (якщо аналіз після отримання товару продемонструє невідповідність контрактній якості).

Аналогічна позиція викладена у справі AIC Ltd. v. ITS Testing Services (UK) Ltd:

«У типовому випадку вантаж можуть перевірити у пункті призначення та виявити, що його якість не відповідає сертифікату або навіть специфікаціям. Контракт передбачає, що якщо буде запит, подальші тестування проводяться за взаємною згодою, відповідно офіційно запечатаних і збережених зразків, і, ймовірно, незалежною стороною. Врешті можна дійти висновку, що сертифікат є неточним, можливо, навіть через недбалість. Тим не менш, сертифікат лишається обов’язковим, якщо він виражений як остаточний і зобов’язуючий, за відсутності ознак шахрайства чи явної помилки».

Тобто, якщо сторони погодили у контракті положення такого вмісту: «Certificate is final as to quality at port of loading», то навіть якщо Покупець за погодженням Продавця протестує якість товару при отриманні і вона не буде відповідати заявленій в сертифікаті Продавця, або товар не відповідатиме специфікаціям – результат аналізу якості, отриманий в порту Завантаження, все одно буде фінальним та остаточним.

Продавець та Покупець при включенні такого положення мають:

        1. Знати, яким чином воно вплине на їх договірні права;
        2. Мати довіру до сюрвеєра;
        3. Домовитись, якщо можливо, які методи будуть використовуватися для перевірки.

Радимо бути уважними при укладанні контрактів та звертати увагу на практичну сутність тих положень, які до них включають. З цими та іншими питаннями готова допомогти наша команда спеціалістів з міжнародної торгівлі – молодший юрист Денис Бакаєв та партнер Олексій Ремесло.

Автор: