24/7

Compliance банку та визначення якими він лякав

20 сентября 2023 г.: ru 3 5 июня : ru 3 24 июня : ru 2 всего: 5106.03.23

У вас є запитання, у нас є відповідь: PEP. MLA та інші визначення, якими вас лякав Compliance.

Ось вже протягом двадцяти років ми – юристи компанії Interlegal працюємо з відкриттям банківських рахунків та не з чуток знаємо, що таке Compliance.

Ми зібрали для вас найпоширеніші запитання наших клієнтів та відповіли на них.

 

1. Що таке Compliance та з чим його їдять?

Поняття Compliance давно стало деяким ЗОЖ у бізнесі, що дозволяє встановити нові надійні зв’язки з бізнес-партнерами або без додаткових питань відкрити рахунок в іноземному банку.

Останнім часом у зв’язку з посиленням регуляторної бази, боротьбою з легалізацією доходів, одержаних незаконним шляхом – й навіть старі клієнти банків, які якимось чином вносять зміни до свого файлу, стикаються з необхідністю пройти повторну банківську перевірку. Але ця перевірка серйозно відрізняється від тієї, яка проводилась для нових клієнтів кілька років тому.

Водночас існує низка фактів стосовно compliance, які можуть зменшити ризики для компанії.

 

Що у фінансових операціях приваблює compliance-офіцерів найчастіше?

Як правило, банки можуть по-різному сприймати ті чи інші операції. Ми виділили кілька «червоних маркерів» для компаній, на які слід звернути увагу під час роботи з банком.

• Транзитні операції;

Зазвичай такий вид банківських операцій здійснюється через посередника (одного чи декількох), а не безпосередньо до адресата. Банки розцінюють такі операції, як «сумнівні», тобто економічно необґрунтовані. Навіть якщо такий вид операцій припускає бізнес-діяльність компанії, доведеться постаратись, щоб переконати банк у тому, що операція не має на меті виведення коштів за кордон або зменшення суми податків до сплати.

• Відсутність місцевого номера телефону, сайту та працівника, а акціонер та директор не мають досвіду роботи в галузі діяльності компанії.

Не рідко трапляються випадки, коли профілі посадових осіб перевіряються на Linkedin, а на фактичне місцезнаходження виїжджає працівник банку.
Якщо основна діяльність вашої компанії – створення програмного забезпечення, а бенефіціару давно за 70, можливо, працівник банку вже виїхав до вас.

• Компанія не сплачує податок в країні реєстрації.

• Операції мають бути економічно обґрунтованими. Банки уважно стежать за маржею. Навіщо компанія, якщо немає прибутку?

Коли ви вирішуєте допомогти другу сплатити за послугу/товар, який не відноситься до вашої компанії. Рахунок компанії можуть успішно заблокувати без з’ясування деталей.

Банк не цікавить відносини ані з партнерами, ані з конкурентами. Будь-яка негативна інформація в мережі автоматично ставить крапку у взаємовідносинах з клієнтом.

При перевірці операцій на предмет AML (Anti Money Laundering) важливо, щоб вона була прозора у трьох питаннях:

        - хто отримає вигоду від операції?
        - економічна суть;
        - джерело походження коштів.

 

Як зрозуміти, що ви є високоризикованим клієнтом?

Для перевірки бенефіціарів банки використовують систему оцінки клієнта – Скоринг (scoring).

Основні пункти перевірки:

        - громадянство
        - податкове резидентство
        - вид діяльності
        - країна, в якій особа сплачує податки, має приєднатись до Багатосторонньої угоди з компетентними органами («Multilateral Competent Authority Agreement»), яка забезпечує стандартизований та ефективний механізм для полегшення автоматичного обміну інформацією відповідно до Стандарту автоматичного обміну фінансовою інформацією з податкових питань («Standard for Automatic Exchange of Financial Account Information in Tax Matters»).

 

2. Один раз PEP – назавжди PEP?

Політично значущі особи (PEP) займають окрему увагу. Такі особи автоматично потрапляють до категорії підвищеного ризику.

Уніфікованого визначення PEP не існує. Якщо в законодавстві юрисдикції банку немає визначення, яке їх задовольняє, вони звертаються до міжнародних законодавчих актів.

Другий тип осіб, які можуть підпадати під поняття PEP – це особи, які відіграють важливу суспільну роль в межах країни або на міжнародному рівні. Це можуть бути працівники міжнародних підприємств, члени правління. Та не важливо, чи є ця компанія федерацією спорту або компанією з виробництва техніки.

PEPам не заборонено вхід до банку – все має бути в рамках закону, якщо зрозуміло, яким чином зароблені гроші. Особливо якщо гроші були зароблені до того, як особа зайняла відповідну діяльність.

Виконуючи вимоги регуляторів, банки ретельно перевіряють бізнес на предмет порушень норм легалізації злочинних чи корупційних доходів, банки використовують бази даних World-Check або LexisNexis.

Це бази даних політично значимих осіб (PEP) та організацій з підвищеним ризиком. Вони використовуються у світі для виявлення та управління фінансовими та репутаційними ризиками.

Вони виділяють близько 20 категорій ризиків, а інформація формується як на підставі даних з державних реєстрів країн, так й на підставі інформації, знайденої на просторах інтернету.

У результаті, якщо контрагент, партнер або просто особа на фотографії є PEPом, ви автоматично можете бути зараховані до рядів таких самих осіб – PEP.

 

3. Як проходить фінансовий моніторинг з технічної точки зору?

        • Більшість операцій перевіряються автоматично як самим банком, так й банком-кореспондентом. У системі встановлені тригери за оборотами, списками санкцій, частотою операцій з одним контрагентом та інше.

Це створює подвійну проблему. Операція може бути економічно обґрунтована, але відхилена системою.

        • Яким би грамотним не був договір, без реальної економічної сутності він є нікчемним.
        • Сам банк іноді може не розуміти, чому операція була відхилена, якщо банк-кореспондент відмовляє, пояснень не дають.
        • Банки можуть перевіряти IP-адресу, з якої заходить клієнт. Якщо бухгалтер заходить зі своєї IP-адреси до інтернет-банкінгу декількох компаній, перебуваючи в Україні, а не в країні резиденції компанії, банк може запитати, що це за зв’язок між ними.

 

Як бачимо, питання, які ставить банк, не завжди безпосередньо пов’язані з діяльністю компанії, іноді особистість власників здійснює вплив.

Важливо пам’ятати, що у будь-яких питаннях необхідно залишатись чесними перед банком та не опинитись у ситуації, яка завдає суттєвої майнової шкоди.

Проте грамотна юридична підтримка дозволить клієнту прогнозувати ризики при проходженні compliance та визначити найбільш оптимальний план дій.

Команда Interlegal з багаторічним досвідом готова грамотно представити ваші інтереси, вдаючись до найбільш гнучких методів, спрямованих на максимально швидке вирішення питання та мінімізацію ваших витрат.

Автор: