24/7

Як продовжити строк поставки за правилами Gafta та Fosfa?

13 февраля 2023 г.: ru 3 en 39 февраля 2023 г.: ru 1 en 216 февраля 2023 г.: ru 2 en 1 всего: 90620.01.23

Застереження про “extension”, що дає право одній із сторін контракту подовжувати термін поставки товару, часто можна зустріти у контрактах на умовах CIF та FOB. Сторону, яка порушила строки, можна одразу оголосити в дефолт за відсутності такого застереження у контракті. Якщо ж контракт містить застереження про “extension”, наслідки порушення строків поставки можуть бути інакшими.

Трейдери часто включають у свої контракти застереження про продовження терміну поставки, проте формулюють його таким чином, що потім його неможливо застосовувати.

Застереження про “extension” міститься у багатьох стандартних проформах контрактів GAFTA та FOSFA. Наприклад, у даній публікації ми розглянемо FOSFA 26 та GAFTA 49.

Продовження строку поставки згідно FOSFA 26 (CIF)

Відповідно до п. 9 FOSFA 26, якщо контрактний період поставки не перевищує 31 календарний день, продавець має право подовжити термін поставки не більше ніж на 8 календарних днів. Для цього він повинен відправити покупцю відповідне повідомлення не пізніше першого робочого дня після закінчення строку поставки. У такому разі застосовуватиметься знижка в ціні товару залежно від фактичної кількості днів подовження:

- від 1 до 4 днів – 0,50%;
- від 5 до 6 днів – 1%;
- від 7 до 8 днів – 1,50%.

Для продовження терміну поставки відповідно до п. 9 FOSFA 26 продавець не зобов’язаний просити згоди покупця. Строк поставки продовжується в односторонньому порядку за умови, що продавець надсилає покупцю відповідне повідомлення у встановлений дедлайн.

Однак, якщо термін поставки за контрактом перевищує 31 календарний день, продавець не має права посилатись на п. 9 FOSFA 26 і не може скористатись правом на “extension”.

Продовження строку поставки згідно GAFTA 49 (FOB)

На відміну від контракту FOSFA 26, згідно п. 8 контракту GAFTA 49 право на “extension” надається не продавцю, а покупцю. Строк поставки продовжується на додатковий термін, але не більше десяти календарних днів. Для цього покупець повинен направити повідомлення не пізніше першого робочого дня після закінчення терміну поставки. У такому разі знижка не надається, але усі збори за зберігання, відсотки, страхування та інші транспортні витрати мають бути за рахунок покупця.

Для продовження терміну поставки відповідно до GAFTA 49 покупець також не зобов’язаний просити згоди. Однак, на відміну від FOSFA 26, застереження про “extension” може застосовуватись незалежно від тривалості первісного терміну поставки за контрактом.

Ми рекомендуємо при використанні проформ контрактів GAFTA або FOSFA уважно вивчати застереження про “extension”, адже в окремих проформах дані застереження мають відмінності. Зважаючи на те, що термін поставки за контрактами на умовах CIF та FOB є суттєвою умовою (condition), неправильне подовження терміну поставки може привести до дефолту.

А у разі самостійного складання контракту необхідно коректно формулювати застереження про “extension”, щоб таке застереження було застосовним та ефективним.

Якщо у вас виникли проблеми чи питання стосовно застереження про продовження терміну поставки або будь-які інші питання щодо контрактів GAFTA чи FOSFA, звертайтеся до Interlegal. Наші юристи справжні професіонали у вирішенні таких питань.