24/7

Знижка в ціні згідно “extension clause” GAFTA 48

23 июня 2023 г.: ru 2 en 13 ноября 2023 г.: ru 2 en 115 января : ru 1 en 1 всего: 46415.05.23

Під час виконання торгових контрактів CIF/CFR покупці часто просять у продавця видати більше одного комплекту коносаментів, кожен з яких охоплює лише частину загальної кількості товару, придбаного за контрактом. Або ж «розбивку» коносаментів робить сам продавець з певних причин.

У разі продовження періоду поставки CIF/CFR продавцем відповідно до п. 10 проформи GAFTA 48 (“extension clause”) виникає питання, чи знижка в ціні товару застосовується до всієї контрактної кількості товару, або ж до кожного коносаменту окремо, залежно від його дати. Наприклад, продавець та покупець уклали контракт купівлі-продажу 6 000 тон пшениці із строком поставки 1 - 30 листопада. Покупець попросив про видачу 2 комплектів коносаментів, кожен із них на 3 000 тон. Відвантаження почалося 25 листопада і до 30 листопада продавець встиг відвантажити лише 3000 тон. 1 грудня 2022 року продавець надсилає покупцю повідомлення про продовження строку поставки відповідно до п. 10 GAFTA 48 та 6 грудня завершує відвантаження решти 3 000 тон.

Якщо рахувати знижку за продовження періоду відвантаження по кожному коносаменту окремо, то до першої партії в кількості 3 000 тон знижка б не застосовувалася, адже цю партію відвантажено протягом контрактного періоду відвантаження. По відношенню до решти 3 000 тон застосовувалася б знижка у розмірі 1%. Якщо ціна пшениці за контрактом була 250 доларів США за тону, сума знижки склала би 7 500 доларів США.

А якщо рахувати знижку на всю кількість товару, з огляду на те, що останній коносамент було датовано 6 грудня, тоді сума знижки склала би 15 000 доларів США.

Який з вищенаведених розрахунків буде коректним згідно англійського права та GAFTA 48?

Незалежно від того, розділені коносаменти на кілька комплектів чи ні, якщо контракт передбачає купівлю-продаж єдиної партії товару (наприклад, 6 000 тон), вважатиметься, що продавець виконав свої обов'язки за контрактом коли він відвантажив партію товару у повному об’ємі (у нашому випадку - 6 000 тон). Це випливає, в тому числі, із англійського Закону про купівлю-продаж товарів 1979 року, в якому зазначено:

«Якщо продавець постачає меншу чи більшу кількість товару, ніж передбачено контрактом, покупець може відмовитися від всього товару».

Отже, у вищенаведеній ситуації знижка у розмірі 1% згідно “extension clause” GAFTA 48 повинна застосовуватися до всієї контрактної кількості товару, незалежно від того, чи було видано часину коносаментів в рамках основного контрактного періоду поставки.

Юристи Interlegal протягом більше ніж 20 років працюють з контрактами на основі GAFTA та FOSFA, тому знають усі тонкощі у роботі з ними. Звернутися в Interlegal за консультацією – буде найкращим рішенням для вас

Автор: