На що звертати увагу при укладанні брокерської угоди
24 Лютого, 2023
4
Головна передумова виникнення та виконання угод купівлі-продажу яхт – це знаходження покупця чи яхти бажаних характеристик. Це завдання, зазичай, виконують яхтові брокери, чия професійна діяльність полягає у посередницькій допомозі при продажу та купівлі яхт.
Відзначимо, що більшість угод, що укладаються між покупцями та продавцями яхт у Середземному регіоні, відбуваються із залученням яхтових брокерів.
Для того, щоб врегулювати правовідносини брокера та замовника його послуг, існує окрема форма договору – брокерська угода (англ. – «Agency agreement», «Brokerage agreement»). У переважній більшості таких угод замовником послуг є саме продавець, тобто власник яхти. Зазвичай, брокерські угоди є шаблонними та засновані на проформі, розробленій MYBA (англ. – «Mediterranean Yacht Broker`s Association»).
Нерідко брокери використовують власні шаблони, адаптовані під них та їх бачення порядку надання послуг. Через це брокерські угоди не завжди збалансовані з огляду на обсяг прав продавця та обов’язків брокера. Тому важливо потурбуватись про те, щоби суттєві умови угоди відповідали інтересами замовника послуг – власника яхти.
З огляду на наш досвід, перед підписанням брокерської угоди ми рекомендуємо звертати увагу на наступне:
1. Строк дії та порядок дострокового розривання.
Були випадки, коли клієнти звертались до нас з метою розривання брокерських угод, що не містили строку дії та, навіть, порядку припинення дії. У такому випадку ми обирали варіант підписання додаткової угоди про розірвання основної. Через те, що це можливо лише за взаємною згодою з яхтовим брокером, результат було досягнуто завдяки перемовинам та новим домовленостям з ним.
2. Умови виплати комісії.
Брокерські угоди можуть містити умови, щодо яких брокерська комісія має бути сплачена брокеру навіть якщо покупець яхти буде знайдений під час дії угоди без участі брокера. Тому, якщо Ви бажаєте сприяти пошуку покупців самотужки, погодьте своє бачення з брокером.
3. Розрахунки.
Задля уникнення можливих спорів рекомендуємо завчасно погодити та зафіксувати в угоді такі пункти:
– розмір комісії брокера;
– порядок виплати комісії;
– порядок узгодження витрат на рекламу та маркетинг яхти.
Окреме важливе питання – необхідність змінити ціну яхти, яка пропонується потенційним покупцям. Угода має містити зрозумілий власнику порядок погодження такої зміни.
4. Погодження покупця.
Незважаючи на те, що об’єктивним результатом роботи яхтового брокера є знаходження потенційного покупця, остаточне рішення щодо продажу має приймати власник яхти. Не забувайте що це має бути правом власника, а не обов’язком.
5. Доступ до яхти.
Щоби уникнути незручностей при використанні яхти, що продається, власником та його гостями, рекомендуємо зафіксувати в угоді порядок погодження дати та порядку відвідування яхти потенційними покупцями.
Також відзначимо важливість проведення перевірки або due diligence самого яхтового брокера. Особливо, якщо Ви не знайоми з ним та його компанією, та якщо він сам проявляє ініціативу з надання послуг щодо продажу вашої яхти і пропонує укласти брокерську угоду саме з ним.
Готуючись до продажу яхти, важливо захистити власні інтереси на кожному з етапів продажу і не треба нехтувати підготовчими етапами, у томи числі під час погодження умов залучення яхтових брокерів.
Якщо Ви плануєте укладання брокерської угоди, звертайтеся до юристів практики яхтинг Interlegal за професійною порадою, експертизою угоди та супроводженням перемовин з яхтових брокером.