Зник вантаж. Відповідальність директора складу.
23 Березня, 2023
3
Складська логістика – це невід’ємний елемент ланцюга поставок, який має вираження у багатогранності функцій, а саме – накопичення, розподіл та зберігання вантажу, його обробка, митне оформлення, здійснення навантажувальних/розвантажувальних операцій та інші операції.
Галузь складської логістики має розвиток та еволюціонує з давніх часів, що в результаті надало можливість автоматизувати процеси на складах до максимального рівня, а кількість послуг, що надаються, постійно зростають, тож перелік операцій, зазначений вище, не є виключним.
Такий великий та складний організм потребує команду досвідчених менеджерів та спеціалістів, які відповідають за організацію робочих процесів та функціонування складу загалом.
Не дивлячись на налагоджену систему складської логістики, спірні ситуації виникають й досі: пошкодження вантажу, псування вантажу, невідповідність наявної кількості вантажу заявленій в складській квитанції, прострочення виконання операцій з вантажем та інше.
В більшості випадків спірні відносини виникають з порушення договірних відносин, відтак відповідальність несе склад, як юридична особа, яка порушила договірні зобов’язання. В даному випадку шлях вирішення спору досить зрозумілий: претензійне врегулювання спору – судовий розгляд – виконавче провадження. У разі, якщо винна особа добровільно йде на мирне вирішення спору, то конфлікт вирішується мирною угодою ще на початку врегулювання спору.
Однак, спори не завжди вирішуються описаним вище способом, а ситуація, яка виникла, потребує уваги правоохоронних органів.
На прикладі нашого нещодавнього кейсу розкажемо про іншу сторону порушення договірних зобов’язань, де місце має кримінальне правопорушення.
Коротка фабула справи: Клієнт передав складу на зберігання вантаж (зерно) в певній кількості. На підтвердження прийняття вантажу на зберігання склад видав складську квитанцію. Коли, за заявкою клієнта мали відбуватись відвантажувальні операції, з’ясувалось, що вантаж відсутній на складі. Директор складу заявив, що не має відомостей щодо місцезнаходження вантажу та події, яка відбулась.
Логічні запитання в такій ситуації – «Що сталось?», «Що робити далі?», «До кого звертатись?», «Хто винний?», «Як отримати свій вантаж назад або компенсувати збитки?».
На жаль, подібні випадки не рідкість в складській логістиці.
В першу чергу необхідно зрозуміти що сталось і хто має нести відповідальність за правопорушення. З огляду на обставини нашого кейса, було зрозуміло, що сталась крадіжка вантажу. Необхідно зрозуміти яка особа причетна до події.
Виходячи з поведінки директора складу та працівників складу, вказані особи не були зацікавлені у встановлені обставин справи: щодо факту крадіжки склад правоохоронні органи не повідомляв, в розслідуванні справи участі не приймав, сприяння встановленню винної особи не здійснював.
Так, вивчаючи обставини справи, стало відомо, що всі процеси на терміналі, де зберігався вантаж, здійснюватися виключно за погодженням та під контролем директора. Таким чином, приймання вантажу на зберігання, накопичення, обробка та підготовка вантажу під вивантаження, пропуск автотранспорту на територію терміналу для навантажувальних/розвантажувальних операцій, безпосередньо відвантажувальні операції, документальне оформлення вантажу здійснювались виключно з відома директора терміналу. Більш того, директор безпосередньо знаходився на території терміналу 24/7, а отже ситуація на терміналі була цілком контрольована директором.
Важливо: директор юридичної особи – це матеріально відповідальна особа. Підставою для притягнення до кримінальної відповідальності директора товариства є вчинення особою такого дії або бездіяльності, яке Кримінальний Кодекс вважає злочином. Злочинність діяння – визначає наявність складу злочину. При чому, директор може нести кримінальну відповідальність і як проста фізична особа, так і службова.
Необхідно розрізняти категорії кримінальних правопорушень, коли винною особою виступає саме юридична особа, а коли відповідальність несе безпосередньо директор. Наприклад, юридична особа може бути притягнута до кримінальної відповідальність за такі правопорушення, як легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом; використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів, отруйних чи сильнодіючих речовин, отруйних або сильнодіючих лікарських засобів; підкуп службової особи юридичної особи приватного права, незалежно від організаційно-правової форми; підкуп особи, яка надає публічні послуги, пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі, зловживання впливом.
Перелік злочинів вище не є виключним, законодавець також передбачає кримінальну відповідальність юридичних осіб за злочини проти громадської безпеки, зокрема, пов’язаних із терористичною діяльністю, вчинення певних видів злочинів проти основ національної безпеки, проти волі, честі та гідності особи, проти виборчих прав і свобод, проти основ громадської безпеки, а також проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку та інше.
З кримінальною відповідальністю юридичних осіб все зрозуміло, пропонуємо розібратись з кримінальною відповідальністю фізичної особи за вчинення кримінального правопорушення, користуючись службовим положенням. Розглянемо кримінальну відповідальність фізичної особи на прикладі нашого кейсу, що описувався вище.
З урахуванням всіх обставин справи, правоохоронними органами було кваліфіковано дії директора термінала за ознаками частини 5 статті 191 Кримінального кодексу України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах.
Так, директору терміналу було інкриміновано привласнення та розтрату майна шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах.
Як показує практика, найпоширенішими правопорушеннями проти власності на складах є (*за статтями Кримінального кодексу України) – 191 – Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, 367 – Службова недбалість, 190 – Шахрайство.
Відтак, у разі, якщо ви поклажодавець, в якого зник вантаж, що перебував на складі на зберіганні, не ставте хрест на вантажу і справі загалом.
Судова практика свідчить про реальність притягнення винної особи до відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень за ознаками статей Кримінального кодексу України, вказаних вище.
Успіх розслідування кримінального провадження залежить від багатьох факторів, але запорука успіху – це наявність сильної доказової бази.
Доказова база, насправді, формується задовго до виникнення спірних відносин. В першу чергу це правильно укладений договір складського зберігання вантажу, оформлення супровідної документації при передачі вантажу на зберігання, фіксування оплати послуг за договором та інше. Доказова база необхідна, як в кримінальному судочинстві, так і в господарському, тому правильне оформлення відносин між контрагентами завжди посилює позицію в можливому спорі в майбутньому. Багато хто покладається на гарні довготривалі ділові відносини між сторонами, репутацію контрагента та нехтує документальним супроводом угоди. При неоформлених належним чином правовідносинах створюються умови для маніпуляцій з боку контрагента, і як показує досвід, в більшості справ, коли вже виникли спірні правовідносини, контрагент забуває про довготривалі ділові відносини, а діє виключно на користь собі.
Порада: Завжди звертайте увагу на документальне оформлення договірних відносин з будь-яким контрагентом, не зважаючи на репутацію та довготривалість відносин. Кожна угода має бути закріплена договором, а кожна дія за договором має бути зафіксована відповідним документом. Надійний документальний супровід вашої угоди може надати юрист відповідної спеціалізації. Компанія Interlegal спеціалізується в таких сферах, як транспорт, шиппінг та трейд, відтак розуміється в правильному та надійному оформленні угод.
Інструкція дій необхідних у випадках зникнення вантажу:
1. Зверніться до юристів у найкоротший строк. Не тягніть з цим, бо втратите цінний час на встановлення винних осіб та віднайдення доказів, а тим часом винна особа «прибере за собою».
2. Підготуйте повний пакет документів по вантажу, навіть один акт, який на вашу думку не важливий, може мати значення.
3. Активно співпрацюйте з юристами та правоохоронними органами в частині надання відомостей та доказів по справі.
4. Зберігайте спокій.
При слідуванні вказаному переліку дій для потерпілої особи, перспективи успішного вирішення кримінальної справи значно збільшуються.
У разі, якщо у вас є питання або вам необхідна юридична допомога, юристи Interlegal на зв’язку 24/7 та з задоволенням нададуть вам юридичну допомогу.